Log in
A+ A A-

Ο Ολυμπιακός Πρωταθλητής μέσα στο ΟΑΚΑ στην δεύτερη παράταση

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, στον ίσως καλύτερο τελικό όλων των εποχών, ο οποίος κρίθηκε στην δεύτερη παράταση (63-63, 71-71), ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό με 82-81 και αναδείχθηκε Πρωταθλητής Ελλάδας μέσα στο ΟΑΚΑ. Μεγάλο τρίποντο του Μάντζαρη που έστειλε το ματς στην δεύτερη παράταση, καθοριστικό εκείνο του Σπανούλη στο τέλος, ο οποίος έδωσε το θετικό αποτέλεσμα στους Πειραιώτες.

O MVP της αναμέτρησης

Ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος μπορεί να αστόχησε στα κρίσιμα σουτ στην κανονική διάρκεια του αγώνα, αλλά και στην πρώτη παράταση, αλλά στο τέλος της δεύτερης έβαλε το κρίσιμο σουτ, το οποίο και έδωσε το Πρωτάθλημα στον Ολυμπιακό.

Ο αριθμός του αγώνα

Οι 25 πόντοι που σημείωσε στα 50 λεπτά του αγώνα ο Βασίλης Σπανουλης.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το παιχνίδι κρίθηκε στην δεύτερη παράταση. Με το σκορ στο 81-79, η τελευταία κατοχή πήγε στα χέρια του Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος μπροστά από τον Δημήτρη Διαμαντίδη ευστόχησε στο καθοριστικό τρίποντο, το οποίο και έδωσε το πρωτάθλημα στους "ερυθρόλευκους".

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς με τους Καλάθη, Φελντέιν, Χαραλαμπόπουλο, Φώτση και Παπαγιάνη, ενώ ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Παπαπέτρου και Μιλουτίνοβ. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 5-0 στο 3', χάρη σε τρίποντο του Σπανούλη και σε ντράιβ του Παπανικολάου, με τους "πράσινους" να είναι άστοχοι με τον Καλάθη. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι από την περιφέρεια, μετρώντας 3/3 με τον Παπαπέτρου, με τον "καυτό" Παπανικολάου να βρίσκει και πάλι με ντράιβ τον δρόμο προς το καλάθι, φέρνοντας την διαφορά στο +11 (2-13) στο 5', με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να ελέγχει στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού.

Ο Διαμαντίδης πέρασε στο παρκέ και πήρε... το όπλο του, καθώς με 5 σερί πόντους μείωσε σε 7-13 στο σκορ, με τον Μάντζαρη να απαντά με ένα δύσκολο ντράιβ (9-15). Ο Παναθηναϊκούς είχε βρει ρυθμό στο ματς, ήταν περισσότερο επιθετικός και λιγότερο αγχωμένος στα επόμενα λεπτά, μειώνοντας σε 13-15 στο 9' με σερί πόντους από τον Γκιστ, με το "τριφύλλι" να μετρά επί μέρους σκορ 11-2. Ακολούθως ο Ολυμπιακός αξιοποίησε έξυπνα μέσα στην ρακέτα του τον Χάντερ (14-19), με τον Παππά στο τέλος να απαντά με γκολ-φάουλ, με το 16-19 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Xάκετ με βολή έφερε τον Ολυμπιακό στο +6 (16-22), αλλά με τον ίδιο τρόπο απάντησε και ο Διαμαντίδης (21-24). Οι Πειραιώτες στην συνέχεια έκαναν λάθη, με τον Παναθηναϊκό να τα εκμεταλλεύεται, παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ με τον Παπαγιάννη (26-24) στο 15'. Ο Σπανούλης με προσωπικές ενέργειες έδωσε... ανάσα στους Πειραιώτες, διαμορφώνοντας το 27-28 στο σκορ, ο Φελντέιν έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους "πράσινους" με τρίποντο (30-28), με τις καλές άμυνες και τα άστοχα σουτ (συν τις χαμένες βολές) να... κυριαρχούν στην δεύτερη περίοδο.

Οι "ερυθρόλευκοι" στην συνέχεια έχασαν αρκετά ριμπάουντ στην άμυνα, με τον Φώτση να "γράφει" το 32-28, αλλά σε εκείνο το σημείο απάντησε με τρίποντο ο Μάντζαρης (32-31). Το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 35-31, ύστερα από τρίποντο του Φώτση, σε ένα 20λεπτο που ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στα ριμπάουντ με 23-17, με τα 8 να είναι επιθετικά, με τους φιλοξενούμενους να μετρούν 0/4 βολές.

Ο Ολυμπιακός στο +11, ο ΠΑΟ αντέδρασε και παράταση με χαμένο τρίποντο Σπανούλη

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο, με ένα γρήγορο 5-0 σερί, πήρε και πάλι το προβάδισμα στο σκορ με 35-36 με τρίποντο του Μάντζαρη, ενώ από το ίδιο σημείο ο Σπανούλης διαμόρφωσε το 37-39 στο 23'. Οι Πειραιώτες είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση, όντας "καυτοί" από την περιφέρεια, με τον Σπανούλη με τρίποντο να φέρνει την ομάδα του στο +7 (37-44) στο 25'.

Οι Πειραιώτες έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού, έβγαζαν άμυνες, έβαζαν μεγάλα σουτ και τέλειωναν τις φάσεις στον αιφνιδιασμό, με τους Μάντζαρη και Παπανικολάου να φέρνουν τον Ολυμπιακό στο +11 (39-50) στο 26'. Ακολούθως ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα εντυπωσιακό σερί 11-0, φέρνοντας το σκορ στα ίσα (50-50) με τον Παππά λίγο πριν το τέλος της περιόδου, με το "τριφύλλι" να έχει κυριαρχήσει στο παρκέ στο τελευταίο τετράλεπτο. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 50-52.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Αγραβάνης με ελεύθερο τρίποντο "έγραψε" το 52-55 στο 33', με τον Καλάθη να απαντά με τον ίδιο τρόπο (55-55). Κάθε κατοχή είχε σημασία, με τον Παππά στον αιφνιδιασμό να αξιοποιεί το γκολ-φάουλ που κέρδισε, ενώ ο Φελντέιν με μακρινό σουτ έφερε το "τριφύλλι" στο +5 (60-55) στο 35'. Σε εκείνο το σημείο απάντησε ο Σπανούλης με τρίποντο, με τον Παπανικολάου στη συνέχεια να φέρνει το σκορ στα ίσα με ατομική προσπάθεια (60-60).

Το παιχνίδι είχε για ακόμη μία φορά συναρπαστική εξέλιξη, με τον Αγραβάνη να σημειώνει ένα απίθανο τρίποντο με ταμπλό στο τέλος της επίθεσης (62-63), με τον Γκιστ στο 1'18'' πριν το τέλος είχε 1/2 βολές (63-63). Ο Σπανούλης στην συνέχεια αστόχησε σε ντράιβ, με τον Διαμαντίδη στα 18'' πριν το τέλος να κάνει βήματα. Στην επαναφορά, η μπάλα πήγε στα χέρια του Σπανούλη, ο οποίος έχασε προς στιγμήν έχασε την μπάλα από τα χέρια του, δοκιμάζοντας ένα κακό τρίποντο στο οποίο και αστόχησε, με το ματς να πηγαίνει στην παράταση, με τον Ολυμπιακό να έχει νοκ-άουτ τον Λοτζέσκι που τραυματίστηκε στο πόδι.

Σε δεύτερη παράταση με "καυτό" τρίποντο του Μάντζαρη

Στον έξτρα χρόνο, οι δύο ομάδες ήταν νευρικές στα πρώτα λεπτά, κάνοντας λάθη και χάνοντας σουτ, με τον Παππά να παίρνει αντιαθλητικό από τον Χάκετ, μετρώντας 1/2 βολές (64-63). Ο Χάντερ αστόχησε στην επόμενη κατοχή, όπως και ο Καλάθης στην συνέχεια, με τον Σπανούλη να δίνει alley-oop ασίστ στον Χάντερ που κάρφωσε (64-65) στο 43'. Στο 1'47'' πριν το τέλος ο Διαμαντίδης με αυτοπεποίθηση εκτέλεσε από την περιφέρεια (67-65), αλλά με τον ίδιο τρόπο απάντησε ακολούθως ο Σπανούλης (67-68). Άμεση απάντηση από τον Καλάθη (70-68), έχοντας μπει στο τελευταίο λεπτό, με τον Γκιστ στην συνέχεια να βγάζει κρίσιμη άμυνα πάνω στον Σπανούλη.

Στα 32'' πριν το τέλος, ο Γκιστ έκανε επιθετικό φάουλ πάνω στον Παπανικολάου, με την κατοχή να επιστρέφει σε "ερυθρόλευκα" χέρια. Ο Σπανούλης όμως και πάλι δεν βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι, καθώς ο Γκιστ αλλοίωσε το σουτ που δοκίμασε, με τον Φώτση να κερδίζει φάουλ και να πηγαίνει στις βολές, μετρώντας 1/2 (71-68). Ο Παναθηναϊκός έκανε φάουλ πάνω στον Χάκετ στα 4'' πριν το τέλος, έχασε την πρώτη και ακολούθως έχασε επίτηδες την δεύτερη, με την μπάλα να πηγαίνει στα χέρια του Μάντζαρη. Ο Έλληνας γκαρντ σε νεκρό χρόνο ευστόχησε από την περιφέρεια, στέλνοντας το ματς σε δεύτερη παράταση με το σκορ να είναι στο 71-71.

Ο Σπανούλης έδωσε το πρωτάθλημα στον Ολυμπιακό

Στην δεύτερη παράταση, ο Γκιστ με 6 σερί πόντους διαμόρφωσε το 77-73, με τους Σπανούλη-Αγραβάνη να μειώνουν σε 79-78, αλλά ακολούθως ο Καλάθης απάντησε με ένα δύσκολο ντράιβ (81-78) στο 48'. Στο 1'42'' πριν το τέλος, Καλάθης και Αγραβάνης τιμωρήθηκαν με τεχνική ποινή, με τον γκαρντ του Παναθηναϊκού να αποβάλλεται. Με το σκορ στο 81-79, ο Γκιστ αλλοίωσε και το ντράιβ του Χάκετ, ο Διαμαντίδης αστόχησε στην συνέχεια με το τελευταίο λεπτό να είναι και αυτό δραματικό. Ο Μάντζαρης αστόχησε σε τρίποντο, όπως και ο Φελντέιν, με τον Σπανούλη να παίρνει την μπάλα στα χέρια του στην τελευταία επίθεση. Με ένα μεγάλο τρίποντο, μπροστά στον Δημήτρη Διαμαντίδη, ο αρχηγός του Ολυμπιακού ευστόχησε, δίνοντας την νίκη, αλλά και το πρωτάθλημα στον Ολυμπιακό με σκορ 81-82

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 35-31, 50-52, 63-63, 71-71, 81-82

Ανά δεκάλεπτο: 16-19, 19-12, 15-21, 13-11, 8-8, 10-11

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 4, Φώτσης 6 (1), Φελντέιν 5 (1), Καλάθης 12 (2), Παπαγιάννης 7, Παππάς 16 (1), Διαμαντίδης 15 (3), Γκιστ 15, Ουίλιαμς 1, Χέινς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 3 (1), Σπανούλης 25 (6), Μιλουτίνοφ 2, Μάντζαρης 13 (3), Παπανικολάου 13 (1), Χάντερ 14, Στρόμπερι, Αγραβάνης 8 (2), Χάκετ 4 (1), Λοτζέσκι.

ΟΜΑΔΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Παναθηναϊκός: 11/19 βολές, 23/47 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 54 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 15 λάθη, 10 κλεψίματα

Ολυμπιακός: 4/12 βολές, 18/39 δίποντα, 14/32 τρίποντα, 42 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 19 λάθη, 7 κλεψίματα