Log in
A+ A A-

Εθνική Μπάσκετ: Οδυνηρή ήττα και αποκλεισμός από την Σερβία

Κατώτερη του αναμενομένου παρουσιάστηκε η Εθνική Ομάδα μπάσκετ, ακολουθώντας εξ αρχής τους Σέρβους στο σκορ και γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 90-72, αποχαιρετώντας το Μουντομπάσκετ της Ισπανίας από την φάση των "16".

Οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη, αν και είχαν συνεπή επιθετική δραστηριότητα στο πρώτο ημίχρονο, δεν κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ παρά μόνο μια φορά (42-41 στο 38'), όμως δέχτηκαν 5 συνεχόμενους πόντους και βρέθηκαν ξανά πίσω στην ανάπαυλα (46-42).

Στην επανάληψη, ένα τρίποντο του Νικ Καλάθη έφερε το ματς στα ίσα (50-50), αλλά, τελικά, από εκείνο το σημείο κι έπειτα άρχισε η κατάρρευση της Εθνικής, που δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό των αντιπάλων, οι οποίοι, εκμεταλευόμενοι την αστοχία των διεθνών, άνοιξαν την ψαλίδα και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 64-55.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Εθνική δεν μπήκε ποτέ στο ματς, βρέθηκε πίσω με διψήφιο και πολύ γρήγορα η διαφορά άρχισε να παίρνει "απαγορευτικές" διαστάσεις, που φλέρταραν με τους 20 πόντους.

Έτσι, οι Σέρβοι, που παρουσιάστηκαν κακοί στην πρώτη φάση της διοργάνωσης, κατάφεραν να περάσουν στην οκτάδα, την ώρα που η Εθνική "αχρήστευσε" σε ένα μόνο ματς ό,τι έχτισε στους πέντε αγώνες του ομίλου, σε ένα σύστημα διεξαγωγής το οποίο δέχεται επικρίσεις ως προς την αξιοκρατικότητά του.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 46-42, 64-55, 90-72

ΣΕΡΒΙΑ (Τζόρτζεβιτς): Τεόντοσιτς 13 (2), Σιμόνοβιτς 5, Γιόβιτς 2, Μπογκντάνοβιτς 21 (4), Μπιέλιτσα 8, Μάρκοβιτς 3 (1), Κάλινιτς 12 (1), Μπίρτσεβιτς, Κρστιτς 10, Ραντούλιτσα 16, Στίματς.

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Μάντζαρης 5 (1), Μπουρούσης 9 (1), Ζήσης 12 (3), Βασιλειάδης 6 (1), Καλάθης 14 (2), Γλυνιαδάκης, Παπανικολάου 1, Σλούκας, Καϊμακόγλου 6, Αντετοκούνμπο 7 (1), Βουγιούκας, Πρίντεζης 12.