Log in
A+ A A-

Νίκη-χρυσάφι για Πλατανιά με 2-3 στην Ξάνθη

• Written by

Σε ένα απίστευτο θρίλερ μεχρι το τελευταίο λεπτό, ο Πλατανιάς πέτυχε μεγάλη νίκη στην προσπάθεια που κάνει για σωτηρία. Από την άλλη πλευρά οι Ξανθιώτες έμπλεξαν σε περιπέτειες ενώ τα πραματα στην ουρά της βαθμολογίας έχουν γίνει σταυρολεξο για δυνατούς λύτες. Οι Κρητικοί πήραν κεφάλι στο σκορ με 0-2 με γκολ του Τόρρες και του πρώην παίκτη της Ξάνθης Βλαχοδήμου, όμως  η ομάδα του Κεχαγιά έβαλε φωτιά στο ματς με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όταν και μείωσε με τον Σολτάνι (48'). Μετά από ένα τραγικό λάθος της άμυνας, ο Κατάι έκανε το 1-3 και εκεί έδειξαν όλα να τελειώνουν. Οι ακρίτες δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και ο Σολάρι με πέναλτυ μείωσε σε 2-3, όμως η ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε.

Στην ουρά της βαθμολογίας, η Ξάνθη έμεινε στους 35 βαθμούς και ο Πλατανιάς σκαρφάλωσε στους 34, βάζοντας από κάτω του τον Απόλλωνα αλλά και τη Βέροια.

Ξάνθη (Νίκος Κεχαγιάς): Κυριακίδης, Παΐτο (67' Ράνος), Ντε Γκουζμάν, Γούτας, Σολάρι (86' Νάκας), Χοσέμι, Μπέρτος, Κάλβο, Μάνταλος, Σολτάνι, Μπαξεβανίδης (38' Τριάδης)

Πλατανιάς (Άγγελος Αναστασιάδης): Γιωργαλλίδης, Αγκιλέρα (67' Γουνδουλάκης), Ινκούμ, Γιαχία, Ζαραδούκας (46' Θέρα), Δημήτρης, Κατάι (90' Σιαλμάς), Βλαχοδήμος, Μενδρινός, Τετέ, Τορές