Log in
A+ A A-

Kακά μαντάτα από Ελβετία- χάνει την 12η θέση η Ελλάδα

• Written by

Σαφές προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά του Europa League πήρε η Βασιλεία μετά τη νίκη επί της Βαλένθια με 3-0. Οι Ελβετοί αιφνιδίασαν τις «νυχτερίδες» σκοράροντας τα πρώτα δύο τέρματά τους με τον Ντελγάδο στο 34ο και 38ο λεπτό, ενώ ολοκλήρωσαν το θρίαμβό τους με τον Στόκερ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Η ρεβάνς θα διεξαχθεί την ερχόμενη Πέμπτη στο «Μεστάγια».

Εάν ολοκληρωθεί ο θρίαμβος της Βασιλείας, τότε οι Ελβετοί θα ανέβουν στη 12η θέση της βαθμολογίας της UEFA, εκτοπίζοντας από εκεί την Ελλάδα!
Ακόμα και αν η Βασιλεία χάσει στο «Μεστάγια», αλλά με σκορ πρόκρισης, θα πάρει ακόμα ένα πόντο ως μπόνους και θα χρειάζεται απλώς μία ισοπαλία στα δύο παιχνίδια που θα δώσει στους «4» του Europa.
Εάν δεν συμβεί κάτι τέτοιο, τότε ο πρωταθλητής Ελλάδας του 2015 δεν θα έχει εξασφαλισμένη θέση του στους ομίλους του Champions League της περιόδου 2015-16, όμως, υπάρχει και ένα σενάριο να αποφύγει τα προκριματικά.

Στις πρώτες αναμετρήσεις για την προημιτελική φάση του Γιουρόπα Λιγκ, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Αλκμααρ (Ολλανδία) - Μπενφίκα (Πορτογαλία) 0-1

Λιόν (Γαλλία) - Γιουβέντους (Ιταλία) 0-1

Βασιλεία (Ελβετία) - Βαλένθια (Ισπανία) 3-0

Πόρτο (Πορτογαλία) - Σεβίλη (Ισπανία) 1-0