Log in
A+ A A-

Κύπελλο ΟΥΕΦΑ: Ροβανιέμι-Αστέρας Τρίπολης 1-1

• Written by

Iσόπαλος με σκορ 1-1 ήρθε ο Αστέρας Τρίπολης στο φετινό Ευρωπαϊκό του ντεμπούτο στο μακρινό Ροβανιέμι με την ομώνυμη ομάδα. Οι Αρκάδες στην πρεμιέρα του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ  μπήκαν μουδιασμένα και οι Φινλανδοί το εκμεταλεύτηκαν καθώς σκόραραν στο 2ο μόλις λεπτό μετά από χτύπημα κόρνερ και κεφαλιά του Λαντενμάκι.

Ο Αστέρας απάντησε με τον ίδιο τρόπο, καθώς ισοφάρισε σε 1-1 έπειτα από κεφαλιά του Σανκαρέ στο 12ο λεπτό. Η συνέχεια ανήκε στην ελληνική ομάδα, που είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, έκανε ευκαιρίες όμως δεν κατάφερε να σκοράρει. Η ρεβάνς θα γίνει στο Στάδιο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης σε μία εβδομάδα.

Ροβανιέμι (Γιούχα Μάλινεν): Σάλγκρεν, Λαντενμάκι, Μαγιάβα, Ομπιλόρ, Οκόνεν, Μακιτάλο, Οταρού, Σάχμαν, Κόκο, Γκάι, Νιάσι.