Log in
A+ A A-

Εθνική Μπάσκετ: Νίκησε την Κροατία και βλέπει πρωτιά

Το εξπρές της Εθνικής Μπάσκετ... "πάτησε" και την Κροατία!  Ασταμάτητοι οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη, νίκησαν με ευκολία τους Κροάτες με 76-65 και έκαναν το μεγάλο βήμα για την πρωτιά στον όμιλο, που θα κριθεί κόντρα στην Αργεντινή.

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε με τις δυο ομάδες σχεδόν να συμβαδίζουν στο σκορ (16-14) με την Εθνική να πατάει "γκάζι" και να παίρνει μεγαλύτερο προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο (36-23), το οποίο διατήρησε και αύξησε κατά διαστήματα στο τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο, οι Κροάτες έκαναν την ύστατη προσπάθεια να πλησιάσουν (64-56 με τον Σάριτς) αλλά η ελληνική ομάδα αντέδρασε και διατήρησε το προβάδισμα.

Πλέον, η Εθνική, εφόσον επικρατήσει της Αργεντινής, θα αντιμετωπίσει την Σερβία σε νοκ-άουτ αγώνα στην φάση των "16", ενώ θα αποφύγει το "σταύρωμα" με τους πανίσχυρους Ισπανούς πριν από την τετράδα.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 36-23, 51-39, 76-65

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Μάντζαρης, Μπουρούσης 13 (10ριμπ.), Ζήσης 3 (1τρ., 10ασ.), Βασιλειάδης 3 (1), Καλάθης 9 (1), Γλυνιαδάκης, Παπανικολάου 14, Σλούκας 4, Καϊμακόγλου 14 (2), Αντετοκούνμπο 2, Βουγιούκας 6, Πρίντεζης 8.

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ρέπεσα): Τόμιτς 9, Λαφαγιέτ 8 (1), Μπογκντάνοβιτς 20 (3), Σάριτς 10 (1), Ρούντεζ 6 (2), Ούκιτς 6 (1), Σίμον 6, Μάρκοτα, Ζόριτς.