Log in
A+ A A-

Μουντομπάσκετ: Η Γαλλία το χάλκινο μετάλλιο

Το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Μπάσκετ κατέκτησε η Γαλλία, η οποία, μετά από ένα ματς - θρίλερ, επιβλήθηκε με 95-93 των Λιθουανών στον μικρό τελικό και ολοκλήρωσε με νίκη ένα τουρνουά στο οποίο έχασε στις λεπτομέρειες την θέση του φιναλίστ.

Οι Πρωταθλητές Ευρώπης - σε μια άτυπη επανάληψη του τελικού του Ευρωμπάσκετ - δεν παράτησαν τον αγώνα παρότι βρέθηκαν για αρκετή ώρα πίσω στο σκορ, με αποτέλεσμα, στο τελευταίο δεκάλεπτο, να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος.

Κορυφαίος για τους Γάλλους ο Μπατούμ με 27 πόντους, ενώ από τους Λιθουανούς ο Βαλαντσιούνας με 25.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 42-43, 71-64, 93-95

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Καζλάουσκας): Πότσιους 11 (2), Γιουσκεβίτσιους 14 (1), Κουζμίνσκας , Ντ. Λαβρινόβιτς 5 (1), Ματσιούλις 11, Σεϊμπούτις 13 (1), Γιασάιτις 1, Μοτιεγιούνας 3 (1), Γιανκούνας 10 (1), Βαλαντσιούνας 25.

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Ερτέλ 13 (1), Μπατούμ 27 (2), Ντιό 8 (2), Λοβέρν 16 (1), Τζάκσον 3 (1), Φουρνιέ 4, Πιετρούς 4, Γκομπέρ 4, Ντιαό 15, Ζελαμπάλ 4.