Log in
A+ A A-

Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός 68 - 74

Ο Ολυμπιακός είδε την Φενέρμπαχτσε να ανατρέπει την διαφορά των 10 πόντων στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους (36-46), όμως ο Βασίλης Σπανούλης ανέλαβε δράση στα τελευταία δευτερόλεπτα και με 5 από τους 6 τελευταίους πόντους έδωσε τη νίκη με 74-68. Δεν αγωνίστηκαν στο δεύτερο ημίχρονο Λαφαγιέτ και Πέτγουεϊ.

Αήττητος συνεχίζει στο Top 16 ο Ολυμπιακός. Οι Πειραιώτες κατάφεραν να περάσουν από την έδρα της Φενέρμπαχτσε, παίρνοντας σπουδαία νίκη με 74-68. Για να έρθει αυτό το αποτέλεσμα, ωστόσο, έπρεπε να πάρει την κατάσταση στα χέρια του ο Βασίλης Σπανούλης. Ο αρχηγός των "ερυθρόλευκων" με το σκορ στο 68-68 ευστόχησε σε πολύ δύσκολο σουτ, 19 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, το οποίο καθόρισε, εν πολλοίς τις τύχες του αγώνα.

Ο "Kill Bill" σταμάτησε στους 16 πόντους, ενώ μοίρασε 6 ασίστ. Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών με 18 πόντους, ενώ ήταν και πρώτος ριμπάουντερ της αναμέτρησης, έχοντας 8 "σκουπίδια" στο ενεργητικό του.

Από την Φενέρμπαχτσε, οι 23 πόντους του Γκάουντλακ και οι 13 του Γιαν Βέσελι δεν έφτασαν, με το συγκρότημα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να γνωρίζει την 2η ήττα του σε τρία παιχνίδια του Top 16. Ο Νίκος Ζήσης σε 20 λεπτά δεν κατάφερε να πετύχει πόντο, ενώ μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και υπέπεσε σε 2 λάθη.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του Γιάννη Σφαιρόπουλου

Ο αγώνας
Στο ξεκίνημα του αγώνα δεν κατάφερε να ξεχωρίσει κάποια ομάδα, με το σκορ να είναι ισόπαλο (6-6, 3'). Ο Πρέλντζιτς είχε ξεκινήσει "ζεστός" έχοντας 7 πόντους στο πρώτο μισό της περιόδου, ο Βέσελι μπήκε στην... εξίσωση και κάπως έτσι οι γηπεδούχο δημιούργησαν διαφορά (11-8, 5'). Οι πρώτοι πόντοι του Σπανούλη έφεραν σε απόσταση βολής τους Πειραιώτες (13-11, 8'). Γκάουντλακ και Μπιέλιτσα, όμως, δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να πλησιάσουν περισσότερο και με δικές τους προσπάθειες η διαφορά ανέβηκε (18-11, 9'). Η αντίδραση των Πειραιωτών ήρθε δια χειρός Λαφαγιέτ και Χάντερ (20-16, 9'). Ο Νέμιανια Μπιέλιτσα είπε την τελευταία... λέξη από κοντά έγραψε το 22-16, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου άνηκε στους "ερυθρόλευκους". Ένα επί μέρους 3-8 ήταν αρκετό για να φέρει τη διαφορά στον πόντο (25-24, 13'). Οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν εκεί, όμως. Τουναντίον, συνέχισαν να είναι αποτελεσματικοί στην άμυνα και χάρη σε καλάθι του Κατσίβελη μπήκαν σε θέση οδηγού (26-28, 15'). Ο Άντριου Γκάουντλακ, δεν άφησε τους Πειραιώτες να πάρουν διαφορά και με 5 διαδοχικούς πόντους έφερε την ομάδα του μπροστά στο σκορ (34-30, 17'). Η συνέχεια, ωστόσο, άνηκε στον Ολυμπιακό. Ο Ματ Λοτζέσκι ανέβασε την απόδοσή του και με επί μέρους 10-0, η τάξη αποκαταστάθηκε (34-40, 19'). Ο Βέσελι μείωσε προσωρινά, με βολές (36-40), όμως ο Βασίλης Σπανούλης υπέγραψε το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με το δεύτερο δικό του τρίποντο στον αγώνα για το 36-43.

Ο Τρεμέλ Ντάρντεν με τρίποντο έφερε στο +10 την ομάδα του (36-46, 21'). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν εκ νέου και μάζεψαν τη διαφορά με τους Γκάουντλακ και Βέσελι (40-46, 22'). Παρά την προσπάθεια της τουρκικής ομάδας να "ροκανίσει" ακόμα περισσότερο τη διαφορά, οι "ερυθρόλευκοι" διατηρούσαν τον έλεγχο (44-49, 25'). Το τρίποντο του Λοτζέσκι έστειλε στο +9 τους φιλοξενούμενους (44-52, 27'). Δύο τρίποντα από Μπογκντάνοβιτς και Γκάουντλακ, ωστόσο, υπενθύμισαν πως έχουμε ντέρμπι (50-52, 28'). Σπανούλης και Σλούκας έδωσαν πόντους από τη γραμμή των βολών και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Πειραιώτες στο +4 (52-56).

Με την ίδια διάθεση μπήκαν οι γηπεδούχοι στο τέταρτο δεκάλεπτο. Κατάφεραν να "χτυπήσουν" κάτω από το καλάθι και με τον Γκάουντλακ έφεραν το παιχνίδι στην ισορροπία (56-56, 31'), Δεν έμειναν εκεί, όμως και δια χειρός Μπογκντάνοβιτς πήραν προβάδισμα στο σκορ μετά από ώρα (59-55, 32'). Οι παίκτες του Ολυμπιακού συνέχισαν να βγάζουν νευρικότητα, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε η Φενέρ και με τον Μπιέλιτσα να έχει 1/2 βολές πήρε προβάδισμα 4 πόντων (60-56, 33'). Οι φιλοξενούμενοι δεν επέτρεψαν στους παίκτες του Ομπράντοβιτς να ξεφύγουν και χάρη στα καλάθια των Μάντζαρη και Λότζέσκι όλα ξεκίνησαν από το μηδέν (60-60, 34'). Έπειτα από αρκετές άστοχες προσπάθειες ο Νέμανια Μπιέλιτσα έβαλε εκ νέου μπροστά στο σκορ την ομάδα του (62-60, 36').

Το φινάλε της αναμέτρησης
Ο Λοτζέσκι κρατούσε σε απόσταση... βολής και με βολές μείωσε στον πόντο (63-62, 37'). Ένα μεγάλο σουτ του Γκάουντλακ, ωστόσο, 2'28'' πριν το τέλος έστειλε τους γηπεδούχους στο +4 (66-62). Ο Πρίντεζης σκόραρε μετά από αρκετή ώρα, μειώνοντας στο σκορ, όμως ο Μπογκντάνοβιτς απάντησε (68-65, 1'37'' για το φινάλε). Ο Σπανούλης κέρδισε φάουλ από τον Μπογκντάνοβιτς και με τρεις βολές ισοφάρισε, 1'24'' για το φινάλε του αγώνα (68-68). Ο Γκάουντλακ αστόχησε σε τρίποντο, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Βέσελι έκοψε τον Σπανούλη. Ο Γκάουντλακ αστόχησε εκ νέου σε τρίποντο. Ο Βασίλης Σπανούλης, όμως πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με εύστοχο τρίποντο 19'' πριν το τέλος έβαλε μπροστά στο σκορ τους Πειραιώτες (68-71). Ο Λότζέσκι έκλεψε τη μπάλα από τον Ζήση και με 1/2 βολές έγραψε το 68-72 (14'' πριν το τέλος). Ο Μπογκντάνοβιτς αστόχησε σε τρίποντο και ο Χάντερ με το ριμπάουντ που πήρε, 7 δεύτερα για το τέλος, σφράγισε τη νίκη για την ομάδα του. Ο Σπανούλης με 2 βολές έγραψε το 74-68, σκορ το οποίο ήταν τελικό, με τον Ολυμπιακό να παίρνει μεγάλη νίκη μέσα στην Κωνσταντινούπολη.

Αποχώρησαν τραυματίες Λαφαγιέτ και Πέτγουεϊ
Με δύο προβλήματα τραυματισμών παρατάχθηκε στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός. Οι Όλιβερ Λαφαγιέτ και Μπρεντ Πέτγουεϊ δεν βοήθησαν τους "ερυθρόλευκους" στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς αποκόμισαν προβλήματα τραυματισμών στο πρώτο. Ο πρώτος υπέστη τράβηγμα, ενώ ο δεύτερος αισθάνθηκε πόνους στη μέση, πρόβλημα το οποίο είχε από την προηγούμενη εβδομάδα.

Δεκάλεπτα: 22-16, 36-43, 52-56, 68-74.