Log in
A+ A A-

Euroleague: Δύσκολη νίκη του Ολυμπιακού με Μπάγερν

Ο Ολυμπιακός κινδύνεψε με οδυνηρή ήττα, αλλά τελικά έκοψε πρώτος το... νήμα του τερματισμού και παρέμεινε αήττητος και μόνος πρώτος στην κορυφή του 3ου ομίλου της Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 88-83 της Μπάγερν Μονάχου στο ΣΕΦ, σε αγώνα για την 3η ημέρα της διοργάνωσης, και υποχρέωσαν τους μαχητικότατους Γερμανούς, που γύρισαν από το -15 (66-51), στην πρώτη τους ήττα.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού, που τα.... έσπασε από τα 6.75 (7/20 τρίποντα) και τη γραμμή των βολών στην τελευταία περίοδο (6/14), ο Μπράιαντ Ντάνστον με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Ματ Λοτζέσκι με 17 πόντους. Από τους Γερμανούς ξεχώρισε ο Μάλκολμ Ντιλέινι με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 47-39, 66-66, 88-83

Με τον Ντάνστον να σκεπάζει τα καλάθια και να κερδίζει όλες τις «μάχες» (9π., 6ρ. στο α' δεκ.) ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στο παρκέ και κρατούσε σταθερά μία διαφορά πέντε πόντων. Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε από την περιφέρεια ο Σπανούλης (8π.) και οι «ερυθρόλευκοι» δεν απειλήθηκαν μέχρι το 7', όταν οι Γερμανοί μείωσαν σε 18-17. Ωστόσο, η είσοδος του Λοτζέσκι άλλαξε και πάλι τις ισορροπίες και η ομάδα του Μπαρτζώκα κατάφερε να αυξήσει και πάλι τη διαφορά, μετά από επιμέρους σκορ 7-1 (25-19), για να μπει στη δεύτερη περίοδο στο +5 (25-20). Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να κυκλοφορούν καλά τη μπάλα, είχαν 12 ασίστ μέχρι το ημίχρονο, ενώ όταν έδεσαν την άμυνα τους κατάφεραν να εκτοξεύσουν τη διαφορά στο +10 (32-22 στο 14'). Οι Σλούκας και Πρίντεζης κράτησαν τη διψήφια διαφορά, ενώ στην προσπάθειά της να μειώσει η γερμανική ομάδα βρήκε απέναντι της τον αλάνθαστο από τα 6.75, Βαγγέλη Μάντζαρη (3/3 τρίποντα μέχρι το ημίχρονο), ο οποίος και διαμόρφωσε το 47-39 του εικοσαλέπτου.

Ένα τρίλεπτο συγκεντρωμένης άμυνας, όταν και επέτρεψε στην Μπάγερν να πετύχει μόλις 3 πόντους, έδειξε αρκετό για τον Ολυμπιακό, προκειμένου να καθαρίσει γρήγορα τον αγώνα. Οι «ερυθρόλευκοι» με νέο ξέσπασμα του Ντάνστον ξέφυγαν ακόμη και με +15 πόντους (64-49 στο 26΄), αλλά οι Γερμανοί δεν είχαν καταθέσει τα όπλα. Με 13 λάθη ο Ολυμπιακός και ολιγωρία στην άμυνα στο τελευταίο τρίλεπτο η Μπάγερν υποχρέωσε σε μπλακ άουτ τους «ερυθρολεύκους», έτρεξε το εντυπωσιακό σερί 15-0 από το εις βάρος της 66-51 και μπήκε στην τελευταία περίοδο με το σκορ ισόπαλο 66-66. Οι Γερμανοί αποδίδοντας αποτελεσματικά στην άμυνα συνέχισαν και στον... επίλογο του αγώνα την κυριαρχία τους και μετά από επιμέρους σκορ 10-5 προηγήθηκαν στο 35' με 76-71. Ωστόσο, οι ερυθρόλευκοι βρήκαν και πάλι ρυθμό, Ντάνστον και Πρίντεζης πέτυχαν καθοριστικά καλάθια, ο Μάντζαρης και ο Λοτζέσκι εκτέλεσαν από την περιφέρεια και οι πρωταθλητές Ευρώπης με ένα ξέσπασμα 12-0 έδειξαν και πάλι να καθαρίζουν τον αγώνα, όταν 54'' πριν από τη λήξη προηγήθηκαν με 83-76. Ο Σαφάρτζικ, όμως, από τα 6.75 έδωσε το έναυσμα για νέα αντεπίθεση, τα λάθη επέστρεψαν στο στρατόπεδο του Ολυμπιακού και η Μπάγερν στα 12'' βρέθηκε στο -1 (84-83). Κάπου εκεί μίλησε ο Σλούκας, ο οποίος ευστόχησε στις βολές, αλλοίωσε το τρίποντο της ισοφάρισης του Ντιλέινι και ο Πρίντεζης στην εκπνοή διαμόρφωσε με βολές το τελικό 88-83.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αρτεάγκα (Ισπανία), Περέα (Ισπανία), Ρούτεσιτς (Μαυροβούνιο)

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Λο, Ντάνστον 19, Σπανούλης 10 (1), Περπέρογλου 3 (1), Σλούκας 12 (1), Σίμονς, Μπέγκιτς, Πρίντεζης 13 (12ρ.), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 12 (4), Λοτζέσκι 17.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Σβέτισλαβ Πέσιτς): Τρούτμαν 2, Σαφάρτζικ 7 (2), Στάιγκερ, Μπεντζίνγκ 9, Τζέντοβιτς 13, Ντιλέινι 20 (1), Ιντμπιχι 10, Σάβοβιτς 7 (1), Τέιλορ 11 (1), Μπράιαντ 4.