Log in
A+ A A-

"Σκότωσε" την "ρωσική αρκούδα" η Εθνική (80-71)

Το 2/2 έκανε η Εθνική ομάδα στο Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας, νικώντας, αυτήν την φορά, την Ρωσία, με 80-71.  Τραυματίστηκε ο Σπανούλης.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα (6-0) όμως οι Ρώσοι γρήγορα ισορρόπησαν το παιχνίδι, ισοφαρίζοντας σε 14-14. Στην συνέχεια, με ένα σερί 7-0, πέρασαν μπροστά 21-14, για να κλείσει τελικά το δεκάλεπτο με 21-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες μπήκαν νευρικά, η ελληνική ομάδα όμως βρήκε λύσεις έναντι των Ρώσων και πέρασε μπροστά με 30-29. Οι Ρώσοι ισοφάρισαν σε 32-32, η Εθνική απάντησε με ένα σερί 8-0 και πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά επτά πόντων (41-34).

Στην επανάληψη, η γαλανόλευκη πάτησε... "γκάζι" και πολύ νωρίς ανέβασε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Το 50-36 μετατράπηκε σε 58 - 39 και το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε την ελληνική ομάδα να διατηρεί μια διαφορά 15 πόντων (62-47).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η "ψαλίδα" της διαφοράς ξεπέρασε τους 20 πόντους (73-52), όμως οι Ρώσοι - εκμεταλλευόμενοι τον τραυματισμό του Βασίλη Σπανούλη - έκαναν την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψουν στον αγώνα, και με σερί 16-2 έφτασαν το σκορ στο 75-67 στο 38. Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Τρινκιέρι αποδείχθηκαν ψύχραιμοι και πήραν την υπερπολύτιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 41-34, 62-47, 80-71

Ελλάδα (Τρινκέρι): Σλούκας 7, Μπουρούσης 4, Ζήσης 5, Σπανούλης 11(2), Περπέρογλου 10, Φώτσης 3(1), Παπανικολάου 10(2), Μαυροκεφαλίδης 10, Καϊμακόγλου 11(1), Μπράμος, Πρίντεζης 9.

Ρωσία (Καράσεφ): Καράσεφ 10, Σοκόλοφ 7, Βαλίεφ 2, Φριντζόν 8(2), Κουλάγκιν 5, Σβεντ 17(1), Αντόνοφ 7(1), Μόνια 9(1), Κβοστόφ 6, Ζεβροσένκο.