Log in
A+ A A-

Εθνική Μπάσκετ: Ισοπέδωσε την Τουρκία (84 - 61) και προκρίθηκε!

Μπορεί ο Βασίλης Σπανούλης να απουσίαζε, η Εθνική όμως ήταν παρούσα. Με κορυφαίο τον Μπορυούση (21 π.) νίκησε με το εμφατικό 84- 61 την Τουρκία και έκανε το 3/3 στο Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας.

Οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και από την αρχή έδειξαν ποιος θα είναι το αφεντικό.  Έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 21-16, ενώ, παρά την αντίδραση των Τούρκων στο β' δεκάλεπτο (26-27) συντήρησαν και αύξησαν ελαφρώς την διαφορά στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ελληνική ομάδα πάτησε γκάζι και ανέβαζε γρήγορα την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (40-50).  Οι Τούρκοι έκαναν μια ύστατη προσπάθεια, μειώνοντας σε 46-52, όμως, από εκεί και πέρα, οι διεθνείς πήραν το όπλο τους, και με ένα σερί 12-3 έκλεισαν το ημίχρονο με +15! (49-64).

Το ρεσιτάλ της ελληνικής ομάδας συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με την διαφορά συνεχώς να ανεβαίνει και να φτάνει, λίγο πριν το τέλος, στους 20 πόντους (58-78).

Με τελικό σκορ 84-61, η ελληνική ομάδα πέρασε στην επόμενη φάση και έβαλε ταφόπλακα στις ελπίδες των Τούρκων για πρόκριση.  Στο επόμενο ματς με την Ιταλία, όπου αναμένεται να αγωνιστεί ο Βασίλης Σπανούλης, η Εθνική θα επιδιώξει να βάλει τις οριστικές βάσεις για κατάληψη της πρώτης θέσης του ομίλου.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 35-41, 49-64, 61-84

Τουρκία (Τάνιεβιτς): Μπαλμπάϊ, Πρέλτζιτς 9(1), Γκιουλέρ 6(2), Ιλιασόβα 13, Ερντέν 5, Τσετίν 3(1), Γκονλούμ 8, Αρσλάν 9, Ασίκ 6, Τούρκογλου 2.

Ελλάδα (Τρινκέρι): Σλούκας 14(2), Μπουρούσης 21(1), Ζήσης 6, Περπέρογλου 12(2), Φώτσης 3(1), Παπανικολάου 11(1), Καββαδάς, Μαυροκεφαλίδης 6, Καϊμακόγλου 5(1), Μπράμος 6(2), Πρίντεζης.