Warning
  • JUser: :_load: Unable to load user with ID: 98
Log in
A+ A A-

Ρεάλ από άλλον πλανήτη, ισοπέδωσε με 6-1 την Σάλκε! Το πανόραμα του Champions League

• Written by

Μία διαστημική Ρεάλ Μαδρίτης ξόρκισε την κακή παράδοση ισπανικών ομάδων στην Γερμανία πολτοποιώντας την άτυχη Σάλκε με το απίστευτο 1-6. Εξι γκολ από τρεις παίκτες (Μπενζεμά 13΄,57΄, Μπέιλ 21΄, 70΄, Ρονάλντο 52΄,89΄), ένα δοκάρι (Ρονάλντο 34΄)

και αρκετές ευκαιρίες που θα μπορούσαν να δημιουργήσουν σκορ-ρεκόρ, συνέθεσαν το σκηνικό του θριάμβου της Ρεάλ. Ο Χούντελααρ με εκπληκτικό γκολ στο 91ο λεπτό απλά μειώσε το σκορ.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έφτασε τα 61 γκολ στην ιστορία του Champions League και ανέβηκε στην τρίτη θέση ξεπερνώντας τον Ρούουντ Φαν Νίστελροϊ, ενώ ο Μέσι έχει 66 και ο Ραούλ 71.

Σάλκε (Γενς Κέλερ): Φέρμαν, Χέβεντες, Μάτιπ, Σαντάνα, Κολάζινατς (76' Φουχς), Μπόατενγκ (59' Γκορέτσκα), Νοϊστέντερ, Φαρφάν (72' Ομπάσι), Μάιερ, Ντράξλερ, Χούντελαρ
Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κασίγιας, Καρβαχάλ, Πέπε, Ράμος, Μαρσέλο, Μόντριτς, Αλόνσο (73' Ιγιαραμέντι), Ντι Μαρία (67' Ίσκο), Μπέιλ (80' Χεσέ), Μπενζεμά, Ρονάλντο

Γαλατασαράι – Τσέλσι 1-1
Οι Βρετανοί της Τσέλσι προηγήθηκαν με ένα γρήγορο γκολ του Τόρες στο 6λ λεπτό, όμως ανεξήγητα ο Μουρίνιο τράβηξε την ομάδα πίσω. Οι Τούρκοι κέρδισαν έδαφος στο γήπεδο και στο 62 κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1.

Γαλατασαράι (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Μουσλέρα, Άλεξ Τέγιες, Σετζού, Χακάν Μπαλτά, Εμπουέ, Φελίπε Μέλο, Σελτσούκ Ινάν (46' Καγιά), Σνάιντερ, Χαϊροβιτς (31΄Κουρτουλούς), Ντρογκμπά (80' Ουμούτ Μπουλούτ), Μπουράκ Γιλμάζ
Τσέλσι (Ζοσέ Μουρίνιο): Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Τέρι, Αθπιλικουέτα, Ραμίρες, Λάμπαρντ, Αζάρ, Γουίλιαν, Τόρρες (68' Ετό), Σούρλε (66' Σούρλε)

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων της φάσης των 16 του Τσάμπιονς Λιγκ

Μάντσεστερ Σίτι (Αγγλία)-Μπαρτσελόνα (Ισπανία) 0-2
Λεβερκούζεν (Γερμανία)-Παρί Σεν Ζερμέν (Γαλλία) 0-4
Μίλαν (Ιταλία)-Ατλέτικο Μαδρίτης (Ισπανία) 0-1
Άρσεναλ (Αγγλία)-Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία) 0-2
Ολυμπιακός (ΕΛΛΑΔΑ)-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Αγγλία) 2-0
Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης (Ρωσία)-Ντόρτμουντ (Γερμανία) 2-4
Γαλατασαράι (Τουρκία)-Τσέλσι (Αγγλία) 1-1
Σάλκε (Γερμανία)-Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία) 1-6