Log in
A+ A A-

Τσάμπιονς Λιγκ: Προκρίθηκαν Ατλέτικο και Μπάγερν - Έξω η Μπαρτσελόνα

Αίσθηση στην ποδοσφαιρική Ευρώπη προκαλεί ο αποκλεισμός της Μπαρτσελόνα από τα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, αφού η παρέα του Μέσι ηττήθηκε με 1-0 στο "Βιθέντε Καλντερόν" από την Ατλέτικο Μαδρίτης.  Ολοκληρωτική επικράτηση της Μπάγερν στον άλλον προημιτελικο, όπου νίκησε με 3-1 την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Στην Μαδρίτη, ο Κόκε άνοιξε το σκορ στο 5' λεπτό και έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στην Ατλέτικο, την ίδια στιγμή που η Μπάρτσα, αν και είχε όλο τον χρόνο στην διάθεσή της, δεν κατάφερε να αντιδράσει και να στείλει, έστω, το παιχνίδι στην παράταση.

Στον δεύτερο ημιτελικό, ο Εβρά άνοιξε το σκορ για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο 58', όμως η χαρά των Άγγλων δεν κράτησε για πολυ, αφού στο 59' ο Μάντζουκιτς ισοφάρισε σε 1-1.

Το γκολ αυτό έδωσε φτερά στα πόδια των παικτών της Μπάγερν, οι οποίοι σκόραραν άλλες δυο φορές, με τους Μίλερ (68') και Ρόμπεν (76')