Log in
A+ A A-

Ανατροπή και νίκη για το Βέλγιο

Με σκόρερ τους Φελαϊνί (70') και Μέρτενς (80'), οι Βέλγοι γλίτωσαν το... "εγκεφαλικό" από την Αλγερία, ανατρέποντας το 0-1 του ημιχρόνου και παίρνοντας τη νίκη με σκορ 2-1.

Η ομάδα του Βελγίου παρουσιάστηκε μέτρια έως κακή στο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 25', με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Φεγκουλί.

Στην επανάληψη, οι Βέλγοι ανέβασαν σταδιακά την απόδοσή τους και το γκολ του Φελαϊνί στο 70' τους απελευθέρωσε, καθώς πλέον ενέτειναν την πίεση για το γκολ της νίκης.

Ο Μέρτενς στο 80' έγραψε το 2-1, αφήνοντας με την... πίκρα τους αξιόμαχους Αλγερινούς, που έφτασαν ένα βήμα πριν από ένα πολύ καλό αποτέλεσμα.

ΒΕΛΓΙΟ: Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Βαν Μπάιτεν, Κομπανί, Βερτόνχεν, Βιτσέλ, Ντεμπελέ (65' Φελαϊνί), Ντε Μπράινε, Σαντλί (46' Μέρτενς), Αζάρ, Λουκακού (58' Οριζί).
ΑΛΓΕΡΙΑ: Μ'Μπολχί, Μοστεφά, Μπουγκερά, Χαλίς, Γκουλάμ, Μετζανί (84' Γκιλάς), Ταϊντέρ, Μπενταλέμπ, Φεγκουλί, Μαχρέζ (71' Λασέν), Σουντανί (66' Σλιμανί).

Γκολ: 70' Φελαϊνί, 80' Μέρτενς / 25' πέν. Φεγκουλί
Κάρτες: 24' Βερτόνχεν, 34' Μπενταλέμπ