Log in
A+ A A-

Μουντιάλ: Βραζιλία και Μεξικό στους "16"

Βραζιλία και Μεξικό πέρασαν πανηγυρικά στην επόμενη φάση του Μουντιάλ, αφού, την τελευταία αγωνιστική του 1ου ομίλου, πέτυχαν εμφατικές νίκες επί του Καμερούν (4-1) και Κροατίας (3-1) αντίστοιχα.

Στο πρώτο παιχνίδι που θύμισαν πραγματικά... "Βραζιλία", οι διοργανωτές δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Καμερουνέζους. Ο Νεϊμάρ άνοιξε το σκορ στο 17', όμως ο Ματίπ ισοφάρισε για το Καμερούν στο 26'. Μετά από εννέα λεπτά (35'), ο Νεϊμάρ και πάλι έκανε το 1-2, δίνοντας ξανά προβάδισμα στην Βραζιλία.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Φρεντ έκανε το 1-3, ενώ το σκορ έκλεισε θριαμβευτικά ο Φερναντίνιο στο 85'.

Στο άλλο παιχνίδι, το οποίο ήταν και το κρίσιμο σε ό,τι αφορά στην πρόκριση, το Μεξικό μέσα σε 10 λεπτά καθάρισε τους Κροάτες, κάνοντας το 0-3 από το 72' έως το 82'! Σκόρερ οι Marquez (72'), Guardado (75') και J. Hernandez (82'), ενώ για την Κροατία, που απογοήτευσε, σκόραρε το γκολ της τιμής ο Perisic στο 87'.

Πλέον, στην επόμενη φάση η Βραζιλία συναντάει την Χιλή και η Ολλανδία το Μεξικό.