Log in
A+ A A-

Κόκκινος θρίαμβος - Πράσινος "θρήνος"

Ο Ολυμπιακός ήταν ο θριαμβευτής στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ κόντρα στον Παναθηναϊκό! Μετά την πρόκριση στο Final Four, οι Πειραιώτες επικράτησαν με 66-77 ενώ "κλείδωσαν" την πρώτη θέση και το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs. Ένταση με Σπανούλη και διακοπή!

Ο Ολυμπιακός είχε το "μαξιλαράκι" των 6 πόντων από τη νίκη (81-75) στο ματς του α' γύρου στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας κόντρα στον Παναθηναϊκό, που κλήθηκε να καλύψει εκ των έσω το κενό του Τζέιμς Γκιστ (10.3 π., 4.2 ριμπ,). Εν τέλει οι Πειραιώτες επικράτησαν με 66-77 και εξασφάλισαν το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο, προηγήθηκαν με +14 (48-62, 30') κι εν τέλει έφτασαν στη νίκη σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι που διεκόπη στα 1'30" για τη λήξη. Αιτία; Ο Σπανούλης πανηγύρισε έξαλλα το τρίποντο που έκανε το 64-77 και ουσιαστικά "κλείδωσε" τη νίκη του Ολυμπιακού, όταν οι φίλοι του Παναθηναϊκού άρχισαν να εκτοξεύουν μαζικά αντικείμενα στον πάγκο των Πειραιωτών κατά τη διάρκεια του τάιμ άουτ και κινήθηκαν προς τους "ερυθρόλευκους"!

Η αποστολή του Ολυμπιακού έφυγε τρέχοντας προς τα αποδυτήρια. Το παιχνίδι διεκόπη και ο πρόεδρος της ΚΑΕ Παναθηναϊκός, Μάνος Παπαδόπουλος πήρε το μικρόφωνο, ζητώντας από τον κόσμο να ηρεμήσει για να συνεχιστεί το παιχνίδι. "Τους έχουμε κερδίσει ξανά εκεί μέσα. Είδατε όλοι τι έκανε. Θέλουμε να τελειώσει ο αγώνας για να μην έχουμε άλλα. Μηδενισμούς, -2 και τέτοια".

Ο αγώνας συνεχίστηκε έπειτα από σχεδόν 30' και ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη με το υπέρ του 66-77.

Ο αγώνας
Ο Παναθηναϊκός θέλησε να προστατεύσει το inside game του Ολυμπιακού, με τον Φώτση να δίνει βοήθειες στο μαρκάρισμα του Ντάνστον. Ο Γιάνκοβιτς ξεκίνησε φουριόζος, χτύπησε "πάνω" στον Σπανούλη κι έκανε το 8-4 στο 2'48", σκοράροντας όλους τους πόντους του Παναθηναϊκού σε αυτό το διάστημα! Το δεύτερο φάουλ του Ντάνστον ήταν ένα... πρόβλημα για τον Ολυμπιακό που όμως βρήκε συνεχόμενα σουτ τριών πόντων με τους Μάντζαρη και Πρίντεζη για το 9-10 (4'45"). Στη συνέχεια ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς έριξε στο παρκέ τον Παππά αντί του Σλότερ. Ο 25χρονος γκαρντ των "πράσινων" ισοφάρισε σε 16-16 όμως το νέο τρίποντο του Μάντζαρη και το καλάθι του Χάντερ έκαναν το 18-22 με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος στο ΟΑΚΑ. Οι "πράσινοι" είχαν 2/8 τρίποντα, αντί 3/5 του Ολυμπιακού ενώ ο Μπατίστα βοήθησε επιθετικά και στο κομμάτι των ριμπάουντ.

Ισορρόπησε με Μπατίστα
Οι Πειραιώτες προσπάθησαν να ελέγξουν τον ρυθμό προτιμώντας το σετ παιχνίδι ώστε να μην δώσουν την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να τρέξει. Οι "ερυθρόλευκοι" έστειλαν τη διαφορά στο +8 (18-26, 12'26") με τον Πρίντεζη όμως οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν με τον Μπατίστα. Ο Ουρουγουανός έκανε τη ζημιά στους Χάντερ και Ντάνστον, "εξανεμίζοντας" την απουσία του Γκιστ. Αρχικά μείωσε σε 27-32 ενώ ο Μπλουμς σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 30-32! Εν τέλει ο Ολυμπιακός άντεξε στην πίεση και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 34-38, έχοντας περισσότερες λύσεις στην επίθεση και σουτάροντας ελαφρώς καλύτερα (12/26, έναντι 11/29 των "πράσινων").

Ξέφυγε με Σπανούλη, Πρίντεζη
Ο Ολυμπιακός έκανε ένα γρήγορο 7-0 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με τους Ντάρντεν, Πρίντεζη, Ντάνστον και προηγήθηκε με 34-45 (21'14"). Ήταν το πρώτο κρίσιμο σημείο του ντέρμπι στο ΟΑΚΑ για τους Πειραιώτες που πήγαν σε γρήγορες επιθέσεις κι έστειλαν τη διαφορά στο +11. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο συγκεντρωμένος, πήρε επιθετικές πρωτοβουλίες από τους Σπανούλη, Πρίντεζη και προσπάθησε να κρατήσει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Σπανούλης διαμόρφωσε το 46-56 ενώ ο Λοτζέσκι διαμόρφωσε το 48-62 με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος. Από την άλλη πλευρά, ο Μπατίστα έμεινε στους 4 πόντους σε αυτό το διάστημα.

Ένταση και διακοπή
O Παναθηναϊκός έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει στα τελευταία λεπτά, όταν ο Διαμαντίδης μείωσε σε 57-66 με 2/2 βολές (34'15") όμως στην επόμενη επίθεση ο Πρίντεζης σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 57-69. Το νέο τρίποντο του Ντάρντεν έκανε το 60-72 κι έδωσε σαφές προβάδισμα στους Πειραιώτες. Μπατίστα και Παππάς κράτησαν όρθιο τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (64-72) όμως ο Βασίλης Σπανούλης έκανε το 64-77 με τρίποντο στα 1'30" για τη λήξη. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού πανηγύρισε έξαλλα και μετά οι φίλοι του Παναθηναϊκού ξεκίνησαν να εκτοξεύουν αντικείμενα προς τους "ερυθρόλευκους"! Μάλιστα κάποιοι από αυτούς κινήθηκαν προς τον πάγκο του Ολυμπιακού και οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν στα αποδυτήρια. Ο αγώνας ξεκίνησε έπειτα από σχεδόν μισή ώρα, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στη νίκη με 66-77.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 34-38, 48-62, 66-77.

Παναθηναϊκός: Χαραλαμπόπουλος 2, Σλότερ 8, Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 10, Φώτσης 2, Νέλσον, Παππάς 12, Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 3, Μπατίστα 22, Μπλουμς 3.

Ολυμπιακός: Πέτγουεϊ 4, Χάντερ 4, Ντάνστον 7, Σπανούλης 12, Ντάρντεν 15, Σλούκας 3, Λοτζέσκι 7, Πρίντεζης 16, Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 7, Κατσίβελης.