Log in
A+ A A-

Europa League: Σαρωτικός Παναθηναϊκός σκόρπισε τη Μίντιλαντ με "καρέ" Μπεργκ (4-1)

Την πρόκρισή του στους Ομίλους του Europa League εξασφάλισε, εκτός συνταρακτικού απροόπτου, ο Παναθηναϊκός, που σκόρπισε με 4-1 τους Δανούς της Μίντιλαντ χάρη σε έναν αφηνιασμένο Μάρκους Μπεργκ, που πέτυχε όλα τα γκολ της ομάδας του!

Οι Δανοί άνοιξαν το σκορ χάρη σε ένα... απίθανο γκολ του Λαούριντσεν στο 13', όμως ο Παναθηναϊκός δεν πτοήθηκε και κέρδισε πέναλτι στο 20', το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Μάρκους Μπεργκ.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη για τον Σουηδό, ο οποίος με δυο ακόμη τέρματα (24' - 45') διαμόρφωσε το 3-1 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι "πράσινοι" έχασαν κάποιες ευκαιρίες, ενώ και οι Δανοί βγήκαν μπροστά και προσπάθησαν να μειώσουν.  Τελικά, ένα τέταρτο γκολ του Μπεργκ (που αρχικά χρεώθηκε αυτογκόλ στον Λαουρίντσεν) σφράγισε την επιβλητική νίκη του Παναθηναϊκού.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Κοτσόλης, Τριανταφυλλόπουλος, Νάνο, Σίλντενφελντ, Μέντες, Λαγός, Ζέκα, Πράνιτς, Ντίνας, Καρέλης, Μπεργκ.

ΜΙΝΤΙΛΑΝΤ: Χάουγκααρντ, Γένσεν, Λαούριντσεν, Σβιατσένκο, Ντίκο, Ουζοτσούκβου, Χασάν, Πόουλσεν, Σίστο, Ιγκμπουν, Ράσμουσεν.