Log in
A+ A A-

Χαρακίρι Παναθηναϊκού με Λαμποράλ

Ήττα - σοκ για τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, καθώς δεν κατάφερε να υπερβεί το εμπόδιο της αδιάφορης Λαμποράλ Κούτσα, χάνοντας από τους Ισπανούς με 68-61 και ερχόμενος σε περιπέτειες για την πρόκριση.

Την ευκαιρία να πάρει κεφάλι από τον Ολυμπιακό και την Φενέρ έχασε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος έχασε μέσα στο ΟΑΚΑ από την Λαμποράλ Κούτσα με 68-61, σε ένα αποτέλεσμα το οποίο του στερεί, σχεδόν σίγουρα πλέον, την δυνατότητα να διεκδικήσει το πλεονέκτημα έδρας, ενώ, βάσει προγράμματος, ενδεχομένως να του κοστίσει την πρόκριση, εάν δεν ανταποκριθεί στους δύσκολους αγώνες που ακολουθούν.

Η Λαμποράλ κατάφερε να πάρει προβάδισμα από την αρχή, εγκλωβίζοντας τους πράσινους με την σκληρή της άμυνα, με τους παίκτες του Πεδουλάκη να βλέπουν το καλάθι σαν... κουμπότρυπα.  Στο ημίχρονο, οι Ισπανοί προηγήθηκαν με 27-28, όμως οι οδηγίες του Πεδουλάκη στα αποδυτήρια δεν κατάφεραν να αλλάξουν το μομέντουμ.

Στην τρίτη περίοδο, η Λαμποράλ πάτησε γκάζι, πέτυχε 27 πόντους και ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 55 - 44, ενώ με την έναρξη της τελευταίας περιόδου οι Ισπανοί ξέφυγαν με 61-46!  Ο Αργύρης Πεδουλάκης κάλεσε τάιμ άουτ, ο Παναθηναϊκός έκανε την ύστατη προσπάθεια, αλλά, τελικώς, οι Ισπανοί έφυγαν νικητές με 68-61.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 27-28, 44-55, 61-68

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 10(2), Μπατίστ, Φώτσης 4, Ούκιτς 5, Λάσμε 5 (7 ριμπάουντ), Διαμαντίδης 15(2), Γκιστ 6, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 5, Ράιτ 12

Λαμποράλ Κούτσα (Σκαριόλο): Μαϊνόλντι, Νοτσιόνι 16(13 ριμπάουντ), Ποέτα 4, Χάνγκα 4, Ντιόπ, Σαν Εμετέριο 8(2), Πλάις 12, Ερτέλ 9, Γέλινεκ 6, Βαν Όστρουμ, Κοζέρ 9(1)