Log in
A+ A A-

Δείτε Βίντεο: Euroleague: Νίκη - θρίλερ του Παναθηναϊκού στο Βελιγράδι

Απέδρασε με το "διπλό" από το Βελιγράδι ο Παναθηναϊκός, αφού, μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη υπέταξε τον Ερυθρό Αστέρα με σκορ 90-86.

Οι "πράσινοι" έδειξαν ένα προβληματικό πρόσωπο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, βρέθηκαν να χάνουν με 15 πόντους στο ημίχρονο (48-33) και 14 πόντους εννέα λεπτά πριν την λήξη του αγώνα (62-48).  Παρόλα αυτά, στο κρίσιμο σημείο αφυπνίστηκαν, και με πρωταγωνιστές της αντεπίθεσης τους Παππά, Μπράμο και Διαμαντίδη - ο οποίος ήταν πολύ άστοχος στο πρώτο ημίχρονο - κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με 67-69, ενάμιση λεπτό πριν το τέλος.  Ο Ερυθρός Αστέρας όμως έκανε την ύστατη προσπάθεια και, εκμεταλλευόμενος την αστοχία του Παναθηναϊκού στις βολές (2/4 από Λάσμε, Διαμαντίδη) κατάφερε να ισοφαρίσει με τρίποντο και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Σε εκείνο το σημείο όμως μίλησε και πάλι η εμπειρία των παικτών του Παναθηναϊκού.  Μπράμος, Ματσιούλις και Παππάς, με την συμπαράσταση των έμπειρων Διαμαντίδη και Μπατίστ, διατηρούσαν τους "πράσινους" μπροστά στο σκορ και, τελικά, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 90-86.

Πλέον, ο Παναθηναϊκός ζευγάρωσε τις νίκες του στην Ευρωλίγκα, περνώντας από μια πολύ δύσκολη έδρα και ατενίζοντας με αισιοδοξία το μέλλον στην πρώτη φάση της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 48-33, 56-48, 74-74 (κ.α.)

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Μίτροβιτς 2, Λάζιτς, Μπλάζιτς 14(2), Σιμόνοβιτς 7(1), Μαριάνοβιτς 4, Ραντένοβιτς 10, Κάτιτς 12, Νέλσον 1, Τζένκινς 17(3), Σιλμπ 19(2).

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 9(3), Κάρι, Μπατίστ 13, Φώτσης, Ούκιτς, Λάσμε 7, Μαυροκεφαλίδης 7, Διαμαντίδης 12(2), Γκιστ 2, Παππάς 24(2), Ματσιούλις 16(3).